مدیریت و رهبری

استرس در کارآفرینی و عوامل و نحوه مدیریت آن در کسب‎وکار

استرس در کارآفرینی به دلیل وجود موانع و چالش‎های متعدد در راه‌اندازی و مدیریت کسب‎و‎کار، رایج است. استرس کاری بر هر فردی می‌تواند تاثیر بگذارد اما کارآفرینان به دلیل استقلال و بار بیش‌تر مسئولیت‌ها، با وظائف و امور بیشتری درگیر می‌شوند که این می‎تواند بهره‌وری، موفقیت و سودآوری آن‌ها را متاثر نماید. از این رو بهتر است با عوامل بروز استرس در کار و نحوه رفع استرس در کارآفرینی آشنا باشید.

عوامل بروز استرس در کارآفرینی

استرس در کارآفرینی و مدیریت کسب و کار

  • فعالیت فردی – راه‌اندازی یک کسب‌وکار مستقل به معنای ایزوله نمودن زندگی نیست. در شروع یک تجارت، ایده شما برای دیگران گنگ است و زمانی نیاز به پردازش و توسعه این ایده در دستان شما نیاز است. در این بازه، خانواده، جامعه و اطرافیان چندان فعالیت‎‌های شما را درک نخواهند کرد و ممکن است حضور اجتماعی کمی را از زمان کارآفرینی خود تجربه کنید.
  • ترس از اتفاقات آینده – در این جا ممکن است مفهوم استرس و اضطراب جا‌به‌جا شود اما در هر صورت، هیچ راهی برای پیش‌بینی آینده یک کسب‌وکار وجود ندارد و این یکی از عوامل بروز استرس در کارآفرینی است چرا که ترس از اتفاقات احتمالی در حالی که موقعیت اقتصادی و اجتماعی بر روی محک است؛ می‌تواند به شما آسیب برساند.
  • نگرانی‌های مالی – استقلال مالی می‌تواند بر زندگی شما و خانواده‌تان تاثیر بگذارد. استرس در کارآفرینی گاهی به دلیل عدم توانایی در پاسخ‌گویی مالی رخ می‌دهد. ممکن است کسب‌وکار شما به نحو قابل قبولی پیشرفت کند. اما یک تاخیر در پرداخت، مانند دومینویی، تمامی قطعات تجارت شما را به زمین بیاندازد.
  • فشار کاری و مسئولیت‌ها – کم‌خوابی، لیست وظائف بی پایان و فشارهای کاری پراکنده، همگی می‌توانند موجب تشویش ذهن ما شوند.
  • مدیریت زمان و مرزها – چشم‌اندازها و حدود در نظر گرفته شده چه قبل رسیدن به آن و چه پس از تخطی از آن‌ها می‌تواند موجب استرس در کارآفرینی شوند. محدودیت زمانی و یا الزام رسیدن به یک مرز مشخص در یک شاخص، فشار روانی بالایی را برای کارآفرین ایجاد می‌کند.
  • حضور اجتماعی، کار گروهی و ارتباط با مخاطب – استرس در کارآفرینی تنها مربوط به فرد کارآفرین نیست و ارتباط با دیگر افراد می‌تواند نگرانی و فشارهای بسیاری را بر شما تحمیل نماید. نارضایتی‌های مشتریان، رقابت همکاران، سرپیچی کارمندان و موارد اجتماعی دیگر از مصائب فعالیت‌های اجتماعی کارآفرینی است.

حتما بخوانید: خاصیت های بهترین رهبران کسب و کار


نحوه رفع استرس در کارآفرینی

نحوه رفع استرس در کارآفرینی

مرز و حدود مشخصی را برای خود تعیین کنید

شما می‌توانید در نهایت ساعات کاری روزانه و در طول هفته بر روی کسب و کار خود کار کنید اما آیا این عادت بهینه خواهد بود.  ممکن است اهداف فوق‌العاده جذابی را در نظر گرفته باشید اما باید بدانید که اهداف باید بر اساس منابع و توانایی‌ها در نظر گرفته شوند. زندگی فردی همانند زندگی کاری در بهره‌وری و سودآوری شما موثر است. اگر نتوانید مسائل خانوادگی، روانی و فردی را در زمانی اختصاص داده شده حل کنید؛ این مسائل در زمان کار گریبان‌گیر شما خواهند بود.

نگاهی به برنامه روزانه خود بی‌اندازید

80 درصد نتائج مفید شما از 20 درصد کارتان بر می‌آید. این یعنی اینکه فعالیت‌های متعددی در زندگی روزمره وجود دارد که تاثیر کمی در پیش‌برد اهداف‌تان دارد. بهتر است نگاهی به برنامه روزانه خود بی‌اندازید.

مدیریت استراحت‌ها

متاسفانه بیشتر افراد با نحوه برقرای توازن میان استراحت و کار آشنا نیستند. بسیاری از ما ساعت‌های متوالی را به کار می‌پردازیم که پس از مدتی از این زمان، بهره‌وری ما به شدت کاهش می‌یابد و پس از خستگی، ساعت‌ها استراحت بیهوده را تجربه می‌کنیم. بهتر است استراحت‌های کوچکی را در میان بازه‌های کاری در نظر بگیرید و در آخر پس از اتمام فعالیت، یک استراحت بزرگ‌تر را تجربه کنید.

مسئولیت‌های خود را بازبینی نمایید

برون‌سپاری وظائف را بررسی کنید. اقدامات و کارهای بسیاری وجود دارد که می‌توان انجام آن را برعهده شخص دیگر گذاشت. برون سپاری به شما کمک می‌کند تا از نیرو و توان چند نفر برای یک هدف استفاده نمایید. علاوه بر این بهتر است نگاهی به مسئولیت‌های خود بیاندازید و پیش از پذیرفتن مسئولیت از دیگران، به خوبی در مورد پیامدهای آن، فکر کنید.

منبع: entrepreneur

برچسب ها

eheydari

نویسنده و کارشناس تولید محتوا، علاقه‎مند به کسب‎وکار اینترنتی، بازاریابی و کمک به کارآفرینان ایرانی برای توسعه وب فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن