سئو

تحقیق کلمه کلیدی چیست؟

تحقیق کلمه کلیدی بررسی ضروری پس از تعیین ماهیت و تفاوت سایت برای پیداکردن فرصت‎های مرتبط، عملکرد رقبا و لحن صدای مخاطب است. در ادامه به تعریف، الزامات و اقدامات لازم برای انجام تحقیق کلمه کلیدی می‎پردازیم.

تحقیق کلمه کلیدی

تحقیق کلمه کلیدی اولین قدم در بهینه‎سازی وب‎سایت در کلیدواژه‎های مشخص در موتورهای جستجو و فرصت‎های بازار است. بدون تحقیق کلمه کلیدی جامع، یک کسب‎وکار اینترنتی، خود را در دریایی از درخواست‎ها و کلمات، مجهول و بی‎هدف می‎بیند. در این رقابت پرتلاطم فضای وب، تحقیق کیورد و کلیدواژه جستجو به شما کمک می‎کند تا مسیرهای پیشرفت خود را بیابید. در این مقاله به طور مختصر، نگاهی به استراتژی‎های این نوع تحقیق و ارزیابی خواهیم پرداخت.

پیش از این کار، ابتدا باید با ماهیت سایت خود آشنا شوید.

چه چیز کسب‌وکار شما را برجسته می‎کند؟

درواقع جواب این سؤال، تنها کلید ورود به آزمایشگاه تحقیق کلمه کلیدی است. تا زمانی که ماهیت تجارت خود را درک نکرده، فرصت‎ها و نیازهای آن را نیابید؛ نمی‎توانید به پرسه در دنیای کلمات جستجو شده بپردازید. موتورهای جستجو و اینترنت، مملو از کلماتی است که هرکدام بیشتر از دیگری در میان کاربران استفاده می‎شود. قرار نیست که یک‌باره در میان تمامی این کلمات دیده شوید. درواقع به کلماتی نیاز دارید که به کسب‌وکار شما مرتبط باشد و اینجا است که باید فرصت‎ها (کلمات کلیدی) بررسی کرده و موارد مفید را گزینش کنید.

انتخاب عرصه یک موضوع است و موضوع دیگر این‌که چگونه در آن خود را به نمایش می‎گذارید. تفاوت شما با دیگر کسب‌وکارها چیست؟ چرا باید گوگل شما را در صدر نتایج قرار دهد؟ این سؤال دوم را پدیدار می‎کند که در صورت انتخاب یک کلمه، آیا می‎توانید خدمت جدید و متفاوتی را عرضه کنید؟

کلمات کلیدی معنی‌دار

پروسه تحقیق کلمات کلیدی شروع‌شده و اکنون باید با پرسش این سؤال، دامنه کلمات خود را محدود و محدودتر نمایید تا به کلمات موردنظر برسید.

  • چه چیزی برای عرضه دارید؟
  • هدف شما چیست؟
  • ارزش اساسی و نقاط قوت شما چیست؟
  • کلمه کلیدی اصلی تجارتی که دارید؛ چگونه به کلمات گسترده‎تری مشتق می‎شود؟ این کلمه چه معانی دیگری دارد و تا چه حد گسترش می‌یابد؟

لازم نیست که از هر لحاظ از رقیب خود قوی‌تر باشید. قرار نیست که در هر کلمه‌ای که رقبای شما حضور دارند حاضرشده یا برعکس، از آن فرار کنید. تنها یک‌چیز، کسب‌وکار شما باید خصوصیات منحصربه‌فردی داشته باشد. شاید همان فرمول سابق بازار اما با نکاتی از جهاتی بهتر و متفاوت‌تر که موردتوجه قرار گیرد. اگر چیزی برای متفاوت نشان دادن ندارید؛ مشکل اصلی شما این مسئله است. این یعنی که هنوز برای تحقیق کلمه کلیدی آماده نشده‌اید.

نقش کاربران در تحقیق کلمه کلیدی

اکنون‌که مشخص کردید که چه چیزی برای عرضه در دست دارید؛ نوبت آن رسیده به مخاطبان خود را در نظر بگیرید. سئو به‌طور خلاصه به معنای تسهیل‌یافته شدن شما توسط کاربران است. در این مرحله، باید ببینید که مخاطبین احتمالی شما چه کلماتی را جستجو کرده و چه سؤالات، نیازها و افکاری را در سردارند.

در ادامه با یک مثال این روند را توضیح می‌دهیم. فرض کنیم که قرار است که در سایت میرزابگی یک برنامه آموزشی سئو منتشر کنیم. بدین منظور، ازآنجاکه فکر می‌کنیم کاربران برای پیدا کردن مجموعه‎های یادگیری سایت ما عبارت «آموزش‎های میرزابگی» را جستجو کنند؛ اسم عنوان بخش آموزش را «آموزش میرزابگی» می‌گذاریم اما با تحقیق کلمه کلیدی متوجه می‌شویم که بیشتر کاربران برای یافتن این آموزش‎ها، «دوره‎های میرزابگی» را جستجو کرده‌اند. ازاین‌رو می‌فهمیم که بهتر است مقالات مرتبط با این موضوع را با عنوان دوره‌های میرزابگی، بهینه‌سازی کنیم.

 هر شخصی دایره لغات متفاوتی از دیگری دارد و در جمع این دایره لغات، موارد مشترکی بیش از دیگر ورودی‌ها وجود دارد. ممکن است دایره کلمات شما با گستره لغات وی متفاوت باشد و باوجود اینکه پاسخی هم‌معنی تهیه‌کرده باشید؛ او به دلیل عدم جستجوی زبان شما، سایتی که راه انداخته‌اید را نیابد.

 این زبان مخاطب و نیازهای بر اثر مکان، زمان، اتفاقات، سلیقه‌ها، جنسیت، سن، شغل و دیگر شاخص‎ها تغییر می‌کند و شما باید از ابزارهایی مانند گوگل ترندز و نمونه‌های مشابه مجازی و همچنین نیاز بازار آشنا باشید تا همواره خود را با تغییر رفتار بازار و قله‌های انباشته اشتراکی در جستجوی کلمات، منطبق نمایید.


حتما بخوانید: جدیدترین ترفندهای سئو سایت در گوگل ۲۰۱۸


تحقیق کلمه کلیدی باوجود رقیبان

در ابتدا گفتیم که باید ماهیت کسب‌وکار، سپس تفاوت و بعد از آن، مخاطبین خود را بشناسید. یک‌قدم مانده، رقبا مسئله دیگری است که باید در تحقیق کلمه کلیدی در نظر گیرید. ارزیابی رقیبان از دو جهت اهمیت دارد. یک این‌که با طرز کار آن‌ها آشنا شده و فرصت‌هایی این زمینه را به نحو بهتری خواهید شناخت. درواقع با برخی قله‌های موفقیت برای فتح آشنا می‌شوید. اما در طرفی دیگر، حضور برخی رقبا بر روی برخی قله، یعنی این‌که شخصی هم‌اکنون در بالاترین نقطه قرار دارد و این قله (کلمه کلیدی) به شکل سخت‌تری به دست می‌آید. درواقع ممکن است تمامی هزینه، توان و زمان خود را صرف رسیدن به قله‌های پرازدحام کرده درحالی‌که فرصت‌های ابتدایی آسان‌تری وجود دارد تا به شما تجربه دهد و درحالی‌که قله را فتح نکرده‌اید؛ فاتحه تجارت خود را بخوانید.

برای شروع، به‌سادگی کلماتی که می‌خواهید در آن دیده شوید را جستجو کنید و وضعیت رقابت و رقبای خود در این کلمه کلیدی را بسنجید. کسب‌وکارهای در صدر چقدر بزرگ هستند؟ آیا توانایی رقابت با آن‌ها رادارید؟ این را می‌توان با یک سری جستجوی ساده انجام داد.

حواستان باشد، نتایج گوگل یک سری اصول دارد اما در تمامی موارد یکسان نیست. سابقه جستجو شما، مکان و دیگر مشخصه‌ها در ترتیب نتایج دخیل است. بهتر است در حالت ناشناس و در شرایط مختلفی جستجو کنید. برای مثال، گاهی نتایج جستجوی موبایل از دسکتاپ متفاوت است و بهتر است این مورد را نیز در نظر گیرید.

توسعه استراتژی تحقیق کلمه کلیدی

حقیق کلمه کلیدی چیست؟

روند بهبود رتبه باید قدم‌به‌قدم صورت گیرد. سایت‌های بزرگ کلمه کلیدی اساس و عمومی (کوتاه مختصر) را تصاحب کرده‌اند. کسب‌وکارهای نوپا و کوچک می‌توانند برای شروع به کلمات کلیدی طولانی‌تری بپردازند چرا که رقابت کمتری در عبارات طولانی وجود دارد. همچنین می‌توان خلاقیت بیشتری در متن طولانی‌تر به کار برد. تحقیق کلمه کلیدی یعنی پیدا کردن فرصت‌های مرتبط و شانس دیده شدن در هرکدام از آن‎ها. شما نمی‌توانید یک‌روزه در یک کلمه کلیدی پررقابت حضور پیدا کنید. درواقع علاوه بر پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برای کسب‌وکار، باید پله‎-پله، از کلمات آسان به موارد سخت‎تر رسید.

برچسب ها

eheydari

نویسنده و کارشناس تولید محتوا، علاقه‎مند به کسب‎وکار اینترنتی، بازاریابی و کمک به کارآفرینان ایرانی برای توسعه وب فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن