اينترنتسئو

جدیدترین ترفندهای سئو سایت در گوگل ۲۰۱۸

در ادامه به معرفی ترفندهای سئو سایت و شاخص‎های جدید در رتبه‎بندی در نتائج گوگل در سال ۲۰۱۸ خواهیم پرداخت که این موتور جستجو اخیرا اهیمت بیشتری به این موارد می‎دهد و هر وبلاگ‎نویس و .وبمستری باید فورا از آن‎ها برای بهینه‎سازی سایت خود استفاده نماید.

ترفندهای سئو سایت در گوگل

۱٫ جستجوی صوتی

تا سال ۲۰۲۰، ۵۰ درصد جستجوها در موتورهای جستجو به صورت صوتی خواهد بود. هم‌اکنون، ۲۰ درصد جستجوهای صورت گرفته در گوگل به صورت صوتی رخ می‏دهد و بسیاری از کاربران برای ارتباط با پلتفرم‎های خود از فرمان صوتی استفاده می‎کنند. اعلام صوتی، جدیدترین پدیده بهینه‎سازی سایت است و از ترفندهای سئو سایت جدید به حساب می‎آید.

می‎دانیم که گفتار و نوشتار در زبان کمی متفاوت است و اگر می‎خواهید در میان نتایج جستجوی صوتی قرار بگیرید؛ بهتر است به کلمات رایج در فرمان‎های صوتی توجه کنید. اگر این موضوع در زبان فارسی نیز رشد کند، به چطوری در کنار چگونه شاید نیاز خواهید داشت. در واقع در فرمان‎های صوتی، به میزان بیشتری از کلمات سؤالی استفاده می‎شود.

جدیدترین ترفندهای سئو سایت در گوگل 2018

چه، چرا، چطور، کی، کِی و.. در سؤال محاوره‎ای به کار می‎رود و شما نیز باید به این موارد توجه کنید. همچنین می‎توانید یک بخش پرسش و پاسخ در سایت خود یا در صفحات یا مقالات ایجاد کنید و به صورت مستقیم به سؤالات رایج پاسخ دهید. برای یافتن سؤالات معمول و رایج از ابزارهای ارزیابی‌کننده کلیدواژه‎ها مانند SE یا Keywordtools.io استفاده کنید.

۲٫ بهینه‎سازی با ویدیو

اهمیت ویدیو برای جذب نگاه مخاطب روشن است و بسیاری از محصولات چندرسانه‎ای مانند ویدیو به عنوان یکی از ترفندهای سئو سایت برای بهینه‎سازی رتبه، استفاده می‎کنند. افراد امروزه به مقدار کم‎تری محتوایِ نوشتاری می‎خوانند و علاقه بیشتری به دریافت اطلاعات از طریق ویدیو دارند. گوگل نیز از این موضوع آگاه است و اخیراً، اهمیت بیشتری به محتوای ویدیویی می‎دهد. اکنون، بازاریابی ویدیویی یکی از الزامات رشد هر کسب‎وکار است. به خصوص اگر در حوزه تجارت الکترونیک فعالیت می‎کنید؛ تولید ویدیو برای محصولات به شما کمک می‎کند تا اعتبار و محبوبیت بیشتری به دست آورید.

نحوه تهیه ویدیو بهینه برای سئو:

جدیدترین ترفندهای سئو سایت در گوگل 2018

 1. ابتدا به تحقیق در مورد کلمات کلیدی مرتبط با موضوع خود در سرویس‎های ویدیویی بپردازید.
 2. ویدیو باکیفیت تهیه کنید. ویدیو شما باید مختصر و مفید باشد اما سعی کنید مدت آن را حداقل ۵ دقیقه نگه‌دارید.
 3. عنوان جذاب برای ویدیو خود بسازید. باوجود اهمیت محتوای ویدیو، همچنان این توضیحات نوشتاری است که قابل‌شناسایی است و شما به عنوان جذاب و مفید برای جلب‌توجه کاربران و موتورهای جستجو نیاز دارید.
 4. یک توضیح هوشمندانه بنویسید. موتورهای جستجو به خوبی توانایی درک ماهیت ویدیو شما را ندارند و بهتر است با نوشتن یک توضیحات مفید، اطلاعات ویدیویی را برای آن‎ها تشریح نمایید. حداقل به یک توضیح ۲۵۰ کلمه‎ای نیاز دارید. از کلمات کلیدی در ابتدای پارگراف‎ها استفاده کنید.
 5. ویدیو خود را علاوه بر سرویس‎های پخش ویدیو در وبلاگ یا سایت خود قرار دهید. این کار باعث می‎شود تا علاوه بر مخاطبین این شبکه‎ها، ویدیوهای خود را با دنبال کنندگان سایت خود نیز  به اشتراک بگذارید. به این مسئله به صورت برعکس نیز می‎توان نگاه کرد و علاوه بر وبلاگ خود در سرویس‎های پخش ویدیو نیز منتشر نمود.

حتما بخوانید: آموزش افزایش بازديد سایت با ۶ روش ساده


۳٫ بهینه‎سازی سایت برای موبایل

۶۰ درصد جستجوهای صورت گرفته از طریق موبایل صورت می‎گیرد و این آمار می‎تواند اهمیت سازگاری سایت برای پلتفرم موبایل را به شما نشان دهد. در واقع گوگل نیز به سایت‎هایی که تجربه کاربری بهینه‎ای برای کاربران موبایلی در نظر می‎گیرند؛ اهمیت می‎دهد.

برای بهینه‌سازی سایت موبایلی چه‌کار کنیم؟

گوگل یک ابزار رایگان برای ارزیابی صفحه از نظر سازگاری با پلتفرم موبایل را ارائه نموده است که با وارد نشانی سایت می‎توانید به نتایج میزان سازگاری با موبایل دست‌یابید. در این صفحه، با توجه به خطاهای موجود در صفحات سایت، پیشنهاد‌هایی برای رفع آن‎ها به شما داده خواهد شد. بهینه‌سازی سایت برای موبایل یکی از ترفندهای سئو سایت جدید است که با سه عبارت تجربه کاربری بهینه، سرعت بالا و AMP در ارتباط است.

جدیدترین ترفندهای سئو سایت در گوگل 2018

برای پلتفرم موبایل به طراحی واکنش گرا یا قالب اختصاصی نیاز خواهید داشت.  علاوه بر این، المان‎هایی مانند تصاویر، ویدیو و دکمه‏‎ها نیز باید متناسب با عرض صفحه‌نمایش موبایل طراحی شوند. محتوا بسیاری را در قالب موبایل نمی‎توان به نمایش گذاشت. ازاین‌رو مختصر و مفید تهیه کنید.

۴٫ محتوایِ سریع ویژه

گاهی با جستجو در گوگل به یک جعبه محتوا سریع و مختصر دسترسی خواهیم داشت که مرتبط با درخواست ما، از منابع مختلف، اطلاعاتی را ارائه می‎دهد. جعبه اطلاعات در بالای صفحه و یا در ابتدای آن قرار می‎گیرد. ازاین‌رو، از اولین مواردی است که مخاطب با آن روبه‌رو می‎شود. قطعه محتوا «اسنیپت»، در قالب سؤال و جواب ارائه می‎شود و به کاربر کمک می‎کند تا پاسخ‎های کوتاهی برای سؤالات خود بیابند.

گوگل برای این بخش، بهترین محتوا مرتبط را در قالب سؤال و جواب قرار می‎دهد.

جدیدترین ترفندهای سئو سایت در گوگل 2018

برای این‌که محتوای شما در این جعبه قرار گیرد باید سایت خود را برای این مورد از ترفندهای سئو سایت، بهینه‎سازی نمایید. از ساختار سؤال و جواب استفاده نمایید. موارد فهرستی و جدول‎های عنوان دار نیز شانس حضور در این جعبه محتوا را دارند.

اما در خصوص تولید محتوا بهینه برای این موضوع بایستی با نحوه پرسش کاربر آشنا شوید و سؤالات مرتبط با درخواست آن را به همراه پاسخ مختصر و مفید ارائه دهید.

جدیدترین ترفندهای سئو سایت در گوگل 2018

۵٫ بک‎لینک‎های بدون پیوند

لینک‎ها، اساس ساختار سئو درگذشته بوده‎اند و اکنون نیز از اهمیت بالایی در رتبه گذاری سایت برخوردار هستند. اصل اعتبار در دنیای وب، مرجعیت است و هرچقدر، سایت شما به عنوان رفرنس و مرجع توسط دیگران به کار رود؛ اعتبار و محبوبیتتان بالاتر خواهد رفت. اما در کنار بک‎لینک‎هایی با پیوند، نمونه متفاوتی وجود دارد که متخصصین این پدید و از مجموعه ترفندهای سئو سایت جدید را «بک‎لینک بدون پیوند» می‎نامند. یعنی علاوه بر لینک‎های ارسال‌شده به‌سوی سایت، نام بردن از برند شما در دیگر سایت‎ها و شبکه‎ها نیز طبق این تئوری، می‎تواند به بهبود سایت شما کمک کند.

برای استفاده از این نوع بک‎لینک چه می‎‏توان کرد؟

ابتدا این‌که برای استراتژی بک‎لینک سایت خود بایستی، یک برنامه طولانی‌مدت و باهدف جذب موارد باکیفیت داشته باشید. موتورهای جستجو، اکنون اهمیت بیشتری به نام بردن برند شما در دیگر اماکن می‎دهند. پس در سرمایه‎گذاری بر روی بک‎لینک‎ها، مقداری از آن را صرف نام بردن برند شما در دیگر سایت‎ها و شبکه‎ها بکنید. می‎توانید از سرویس Mention.com برای ارزیابی نام برند خود در اینترنت استفاده کنید.

جدیدترین ترفندهای سئو سایت در گوگل 2018

تجربه کاربری

باوجود اهمیت امکانات و کیفیت محتوا، تا زمانی که دسترسی و تعامل کاربر با این قابلیت‎ها به شکل صحیح و آسانی امکان‎پذیر نباشد؛ تلاش‎های شما بی‎فایده خواهند ماند. توجه داشته باشید که هدف نهایی شما رضایت کاربر است نه موتورهای جستجو و مسئله تجربه کاربری و رابط کاربری را باید جدی بگیرید. امروزه با تنوع پلتفرم‎های دیجیتال، یکسان‎سازی تجربه بهینه، برای موتورهای جستجو مهم‎تر شده و این ابزارها از مشاهده پراکندگی، سخت در رسیدن به محتوا، تجربه سخت یا نامفهوم بودن سایت، ناراحت می‎شوند.

برای بهینه‌سازی تجربه کاربری سایت چه‌کار کنیم؟

 • افزایش سرعت بارگذاری سایت – ۴۰ درصد کاربران از صفحه‎ای که بارگذاری آن بیش از ۳ ثانیه طول بکشد خارج می‎شوند و هر ثانیه تأخیر، حجم عظیمی از مخاطبین را از شما دور می‏‎کند.
 • افزایش سازگاری با موبایل – ۶۰ درصد ورودی‎های موتورهای جستجو از پلتفرم موبایل است.
 • بهینه‎سازی قابلیت‎های فنی سایت – کاربران به یک تجربه ساده نیاز دارند. آن‎ها را با روندهای پیچیده سردرگم نکنید. از منوی بهتری برای پیمایش میان بخش‎ها استفاده کنید و بهتر است از استاندارد فلش دوری کنید.
 • افزایش خوانایی سایت محتوا شما باید به نحو بهتری مرتب‌شده، خواندن آن برای عموم آسان شده و دنبال کردن یک محتوا با روال خوبی پیش رود. برای این کار از فونت و اندازه خط مناسب استفاده کرده، متون را در ساختار پاراگرافی و عنوان‎ها تقسیم‌بندی نمایید و موارد مهم را برجسته کنید.

حتما بخوانیداستراتژی و تاکتیک | نحوه استفاده از هرکدام در کسب‌وکار


محتوا

محتوا از ترفندهای سئو سایت جدید نیست و از گذشته تاکنون، شاخص مهمی برای بهینه‎سازی به شمار می‎رفته اما اکنون، محتوا به‌تنهایی نمی‎تواند پادشاه باشد. این محتوای کاربردی ، دسته‌بندی‌شده، مرتبط با نیاز کار، خلاق و قابل ارتباط با کاربر است که به بهبود سایت شما کمک می‎کند. با توجه به این توضیح، شما به یک محتوایِ اختصاصی نیاز دارید که با نیازها و علایق مخاطب، منطبق باشد.

«رنک‎بِرِین»

در سال ۲۰۱۵، گوگل اعلام کرده که RankBrain، اکنون سومین شاخص رتبه‌بندی به حساب می‎آید. از آن موقع، گوگل به‌طور هوشمند‎تری قابلیت شناسایی محتوا یکتا، طبیعی و مفید را دارد. موارد فنی دیگر مانند امنیت، سرعت و لینک‎ها همچنان مهم‎ هستند اما کیفیت محتوا، بیش‌ازپیش موردتوجه گوگل قرارگرفته و شما نیز باید به آن اهمیت دهید.

چگونه در دنیای رنک‎برین، بهتر عمل کنیم؟

 • روی کلمات کلیدی خود، کار کنید –  به‌جای تمرکز بر روی یک کلمه کلیدی، بر عبارات داغ و به‌تازگی موردتوجه قرارگرفته، کلمات کلیدی در دست رقبا و کلیدواژه‎های مرتبط تحقیق کنید و سعی کنید محتوای خود را از این موارد غنی نمایید.
 • برای مردم بنویسید نه موتورهای جستجو – نیاز کاربر را بشناسید و ابتدا سعی در جلب رضایت مخاطب داشته باشید. در این صورت، موتورهای جستجو نیز از شما حمایت می‎کنند. در واقع موضوع کاری شما هر چه که باشد؛ به عمق آن برسید.
برچسب ها

eheydari

نویسنده و کارشناس تولید محتوا، علاقه‎مند به کسب‎وکار اینترنتی، بازاریابی و کمک به کارآفرینان ایرانی برای توسعه وب فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن