کسب و کارمدیریت و رهبریموفقیت

نکات مهم در مورد موفقیت در اولین کسب و کار

موفقیت در اولین کسب و کار

نکات مهم در مورد موفقیت در اولین کسب و کار

ایده پردازی آسان است. ولی اجرای آن، به ویژه در اولین کسب و کار تان که شرکتی نوبنیان یا آستارت آپ است بسیار دشوار می نماید. برای رشد و پیشرفت شرکت تازه‌بنیان‌تان، نکات زیر را بخوانید.

1) کار کردن با دوستان، موافقان و مخالفان خودش را دارد.

در ابتدای شروع کار با دوستانتان، همه می‌خواهند خودی نشان بدهند، سعی می‌کنند هر کاری که ممکن است انجام دهند تا ارزش خود را به دیگر بنیانگذاران نشان دهند. هرچند نمی‌توان گفت خوب است یا بد–می‌خواهید کار همه را یک تنه انجام دهید و کارمندان‌تان نمی‌دانند باید به چه کسی گزارش دهند. پیش از هر چیز، با توجه به موارد متغیر باید قوانین‌تان را مشخص کنید. این کار از انبوه سردرگمی‌های آینده نجات‌تان خواهد داد.

2) دیگران قصد ندارند ایده‌ی شما را بدزدند.

در کسب و کار، ایده‌ها آسان هستند. اما هیچ ایده‌ای بدون اجرای یک تیم فوق‌العاده ارزشی ندارد. بهترین توصیه این است که”ایده‌تان را با دیگران درمیان بگذارید”. ‌این دیگران فقط شامل بنیانگذاران نمی‌شود بلکه همه‌ی افراد از مدیرعامل تا متخصص برق را دربر می‌گیرد. ممکن است شما بازخوردی از این افراد بگیرید که هرگز انتظارش را نداشته‌اید.

3) سرمایه‌گذاران اولیه‌ی کسب و کار باید گزینش شده باشند.

اگر به حباب شرکت‌های تازه‌بنیان نگاهی دقیق بیندازیم، در تمام مراحل، سرمایه‌گذارانی را می‌بینیم که مشتاق سرمایه‌گذاری در شرکت‌های جوان هستند. اما این سرمایه‌گذاران درباره‌ی تأمین وجوه یا افزایش سرمایه در مراحل بعدی کار نسبت به مراحل اولیه گزینشی‌تر عمل می‌کنند. برای افزایش سرمایه‌گذاری، شرکت عملاً نیاز دارد که کارهای برجسته‌ای انجام دهد. شرکت‌ها بامعیارهای کلیدی‌شان و قرار گرقتن در مسیری مناسب است که دوام می‌آورند. اگر هدفتان چیزی غیر از درآمد است، مسیر روشنی برای پول درآوردن ازمعیارهای کلیدی‌تان داشته باشید.

4) کمی پیش‌گیری بهتر از هزار درمان است.

وکلا گران هستند، همان‌طور که بیمه نامه‌ها گرانند، اما رفع خرابکاری‌ها هزینه‌ی بیش‌تری دارد. از بنیانگذاران دیگری که وکیل خوب دارند و راضی‌اند بپرسید، یا با یک وکیل خوب که با شرکت‌های تازه‌بنیان همکاری کرده است صحبت کنید- نیازهای شما منحصر به فرد نیستند و آنها دقیقا می‌دانند که چه زمانی و به چه چیزی‌ نیاز دارید. هیچ چیز بدتر از زمان امضای یک پیش‌نویس شرایط قرارداد نیست (چه برای یک وام بانکی، چه یک شرکت بزرگ لیزینگ یا غیره) اگر بیمه‌ی مناسبش را نداشته باشید.

نکات مهم در مورد موفقیت در اولین کسب و کار

5) استخدام کردن سخت است…

شما بهترین‌ها را می‌خواهید اما یافتن آنان در بازار کار امروزی سخت است. شما افراد را غربال می‌کنید تا استعدادهای بیش‌تری را شناسایی کنید، و باید به اقتضای فرهنگ شرکت‌تان فرد مناسبی را پیدا کنید، به ویژه در ابتدای کار که اشتباهات به شدت احساس می‌شوند و استخدام خوب یک بُرد محسوب می‌شود. ما بیش‌تر یادگرفتیم در هنگام مصاحبه پرسش‌های رفتارمحور بپرسیم: آیا متقاضی شغل می‌گوید “ما” و از کلمه‌ی “احترام” استفاده می‌کند؟ در آخر، تمام نیروهای بالقوه‌ی استخدامی را به دفتر دعوت می‌کنیم تا یک روز در کنارمان باشند. با این روش آنها می‌بینند که تیم چه احساساتی دارد و همه برای چه چیزی تلاش می‌کنند. استخدام کردن شبیه قرار گذاشتن است و هر دو طرف باید دقیقا بدانند چه انتظاری از آنها می‌رود.

6) … ولی مدیریت سخت‌تر است.

حالا که بهترین تیم را برای کسب و کارتان چیده‌اید، این کار شماست که به آنان کمک کنید موتور شرکت را به کار اندازند: سنگ‌های سر راه را بردارید. مسیر راهبردی و چشم‌انداز شرکت را به تیم ارائه کنید. اطمینان یابید همه به خوبی با هم کار می‌کنند. اما به چیزهای ساده‌ای مثل ناهار هم فکر کنید: کدام یک از افراد تیم گیاه‌خوار است؟ چه کسی آلرژی غذایی دارد؟ کسی هست که گلوتن نخورد؟ حتی کارهای ساده می‌توانند معضلی باشند. این دو نکته را برای تیم در حال رشدتان در نظر داشته باشید: (۱) راضی کردن همه غیر ممکن است و اگر تلاش کنید همه راضی باشند، هیچ کس راضی نخواهد بود؛ و (۲) روی هر موضوعی هوشمندانه عمل کنید و سعی کنید با خیلی‌ها صحبت کنید، تا از اشتباهات‌شان درس بگیرید.

7) مرشدان‌تان را گزینش کنید.

شما می‌توانید خیلی راحت همه‌ی ماه را به ملاقات با مشاوران بگذرانید و مسئولیت‌های روزمره‌ی کسب و کارتان را نادیده بگیرید. در عوض، مرشدی را بیابید که برای گسترش روابط‌تان، منطقی‌ترین گزینه باشد و وقتی او را یافتید در درخواستتان از او کاملاً صریح باشید. و برای این کار مطمئن شوید همه جا را برای یافتن یک مرشد خوب می‌شد: به جلسات بروید، از دوستانتان بپرسید، از همکاران قدیمی بپرسید و از لینکدین کمک بگیرید. کارآفرینان خوب برای این کار هزینه می‌کنند و باید بدانید پرسیدن هیچ کس را نمی‌کُشد.

8) روی بهترین عملکردهایتان تمرکز کنید و هر جا می‌توانید کارها را واگذار کنید.

اموری مثل حقوق و دستمزد، حسابداری و امور حقوقی را اغلب می‌توان به موسسات دیگری برون سپاری کرد. زمان منبع فوق‌العاده ارزشمندی است، و اگر این کارها جزء مهارت‌های اصلی‌تان نیست، بهترین کار، بهره‌گیری از یک منبع بیرونی است. دست بردن در همه‌ی کارها می‌تواند مشکل ساز باشد، اما کنترل همه چیز در این بازی به سادگی ممکن نیست. وقتی پی می‌برید که دارید کارهای ارزشمندتان را به خاطر نگرانی‌های کوچکی از دست می‌دهید، زمان واگذرای کارها به دیگران است.

 

نکات مهم در مورد موفقیت در اولین کسب و کار

برچسب ها

علیرضا میرزابگی

عليرضا ميرزابگي هستم ، كارشناسي رشته فناوري اطلاعات ، علاقه شديد به كار آفريني و كسب و كار و توسعه فناوري دارم و دوست دارم اطلاعات و تجربياتم خودم رو در بين شما دوستان نيز در اشتراك بزارم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن