موفقیت

چگونه از نگرانی درباره آینده خلاص شویم؟

ممکن است برایتان پیش‌آمده باشد که شب به خاطر اتفاقات نیفتاده و یا در شرف اتفاق، مضطرب و بی‌خواب شده‌اید؟ نگرانی درباره آینده مسئله‌ای است که به دلیل کمبودهای حال یا استرس‌های آینده به سراغ ما می‌آید و می‌تواند بر روز، سلامت ذهنی، بهره‌وری و خلق‌وخوی ما تأثیر بگذارد.

نگرانی درباره آینده را آینده‌نگری در نظر نگیرید. دید به‌سوی آینده موضوع مفیدی است اما نباید آن را نگرانی در مورد آنچه اتفاق نیفتاده – و پیش‌بینی می‎کنیم به‌نحوی‌که در ذهنمان می‌پرورانیم، اتفاق بیافتد – اشتباه بگیریم.

راهی برای رهایی از نگرانی درباره آینده وجود ندارد. درواقع این موضوع تا زمانی که آینده‌نگری باشد مفید است اما اگر این تمرکز بر روی آنچه در بیش است؛ بیش‌ازحد بوده و ذهن و زمان شما را اشغال کند؛ اینجا است که باید به دنبال کاهش فشارهای این موضوع باشید. خوشبختانه روش‌هایی برای رهایی از نگرانی درباره آینده وجود دارد که تمرکز بهتری به شما بر روی زمان حال می‌دهد و فشار و بروز ترس – که می‌تواند بسیار مضر باشد – را از بین ببرد.

نگرانی درباره آینده نیرو و زمان شما را هدر می‌دهد.

تأثیرات مخرب نگرانی درباره آینده

  • نگرانی در وهله اول، گوش زد مناسب برای هوشیار شدن و آگاه ماندن است. نگرانی یک وقفه مثبت است که به ما فرصت بازگشت به مسیر صحیح یا پیدا کردن آن را می‌دهد اما به یاد داشته باشید که نگرانی پیش برنده نیست و شما را به‌جایی نمی‌رساند.
  • نگرانی درباره آینده یک پاسخ نیست. تنها برانگیختن سؤال است. افرادی که در مرحله نگرانی می‌مانند. تنها در طرح سؤال گیرکرده‌اند و در تکاپوی رسیدن پاسخ، هرگز به آن نمی‌رسند.
  • نگرانی قابل امتداد است و اگر ادامه یابد می‌تواند بی‌دلیل به موارد دیگر زندگی برسد. شما را به دیگر موضوعات مشکوک کند و فشار بالایی بر ذهن شما وارد کند. این اضطراب بر خلق‌وخو نیز تأثیر می‌گذارد.

روش‎های رهایی از نگرانی درباره آینده

نگرانی درباره آینده

در تکاپوی با آینده، هدف این است که به حال (واقعیت)، بازگردید. توجه بیشتر به اتفاقات، اشیاء و احساسات اطراف و کنونی شما به شما کمک می‎کند. بااین‌حال، روش‌های زیر برای کاهش استرس فکر درباره آینده می‌تواند کمک‌کننده باشند.

تکنیک نفس کشیدن

نفس کشیدن یکی از روش‌های رایج برای کاهش فشار روانی است و در این مورد نیز صدق می‌کند. اما این بار دو روش مؤثرتر را آموزش خواهیم که به ذهن شما آرامش می‌دهد و ازنظر علمی نیز ثابت‌شده است.

روش ۴-۴-۴

در این روش به‌آرامی و به مدت ۴ ثانیه نفس خود را به داخل کشیده  و سپس به مدت ۴ ثانیه آن را بیرون بدهید. این کار را ۴ مرتبه انجام دهید.

روش اکسایتوسین

اکسایتوسین یک هورمون است که در مغز برای برخی حالت‌های جسمی منتشر می‌شود و می‌توانید از این روش برای ترشح این ماده و استفاده از قدرت آرامش‌دهنده آن استفاده کنید. بهتر است این کار را در خانه و نه در محل کار انجام دهید. نفس خود را به داخل بکشید به‌طوری‌که شکم شما بادکرده و جایی برای کشیدن هوای بیشتر به شش‌ها وجود نداشته باشد. سپس نفس خود را به‌آرامی به‌مانند «هـــــــااااه» گفتن به بیرون برانید. می‌توانید این کار را برای چند بار به‌آرامی انجام دهید.

از خداوند قدردانی کنید

در بروز افکار منفی، پرداختن به امور مثبت کمک‌کننده است و چه چیزی زیباتر از نعمت‌های فراوانی که در زندگی داریم. اگر دچار نگرانی درباره آینده شدید؛ یک لیست از نعمت‎ها، امکانات، دارایی‎ها، موهبت‎ها و توانایی‌های خود تهیه کنید. خانه، کار خوب، فرزندان و خانواده، مواردی است که به فکر همه ما می‌رسد و در حال حاضر با ما هستند.

برای خود پاسخ بیابید

گاهی حرکت کردن در مسیر نگرانی کمک کنده است اگر واهی نباشد. با سؤال‌های اگر این نگرانی اتفاق افتد چه می‌شود و در این شرایط چه باید کرد؟ برای خود یک پاسخ منطقی بیابید و نگرانی را برطرف نماید.

تکنیک فشار عضلانی

ممکن است بیخود به نظر رسد اما روشی وجود دارد که با تمرکز بر عضلات بدن (تمامی آن‎ها)، شما را به آرامش می‌رساند. برای این کار، برای یک مدت کوتاه، تمامی عضلات بدن، شکم، گردن، پا و تمام بدن را منقبض نمایید و یک فشار بر آن‌ها وارد کنید.  پس از مدتی کوتاه، به عضلات خود آرامش داده و آن‌ها را رها کنید. این کار را برای چند بار انجام دهید.

درباره آینده با دیگران صحبت کنید یا درباره آن، بنویسید

صحبت کردن و  نوشتن در مورد آینده می‌تواند فضای شفاف‌تری برای ارزیابی آینده به شما دهد تا درنهایت به پاسخ منطقی برسید و به این نگرانی‌ها، خارج از دنیایی که در ذهنتان ساخته‌اید؛ پایان دهید.


حتما بخوانید: چیزهایی که باید در مورد میلیونر شدن بدانید


نگرانی درباره آینده شما را به‌جایی نمی‌رساند

  • از هزینه‌هایی که نگرانی مفرط به دنبال دارد، آگاه باشید.
  • از یکی از تکنیک‎‎های بالا استفاده کنید.
  • به یاد داشته باشید که بروز نگرانی چیز طبیعی است اما ادامه دادن آن و مضطرب شدن در هر مورد بی‌اهمیتی، مطلوب نیست.

امیدواریم که توانسته باشیم با ارائه تکنیک‌های خلاص شدن از نگرانی درباره آینده، از فشارهای ذهنی بر روی شما، کاسته باشیم. شما از چه روشی برای کاهش اضطراب و استرس استفاده می‌کنید؟

برچسب ها

eheydari

نویسنده و کارشناس تولید محتوا، علاقه‎مند به کسب‎وکار اینترنتی، بازاریابی و کمک به کارآفرینان ایرانی برای توسعه وب فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن