موفقیت
موضوعات داغ

چرا عادت های بد را ترک نمی کنیم؟

چهار دلیل عدم ترک عادت های بد

چرا عادت های بد را ترک نمی کنیم؟

خب تو این مطلب قصد دارم از این بگم که چار ما عادت های بد روزانه خودمون رو ترک نمیکنیم . یا تصمیم به ترک کردن میگیریم اما وقتی به چیز مهمی به نام عمل میرسیم بعد از گذشت چند وقت یا چند روز دست از کار میکشیم. درست زمانی که نباید این کار رو کنیم. من شخصا بسیاری از این افراد رو دیدم و میشناسم ، همچنین خودم که تا چند وقت پیش دچار همین مشکل بودم و کاملا شرایطش رو درک میکنم.

به نظر من الان که شما تصمیم به خواندن این مطلب گرفتید حتما اولین قدم هارو برای این مسیر درست در حال برداشتن هستید و من علیرضا میرزابگی به شما تبریک میگم بابت این تصمیم عالیتون اما باید صادق بود که این همه راه نیست بلکه یکی از اولین قدم ها هست برای رسیدن به هدف و ترک عادت های مضر خوتون هست.

حالا لازمه اشاره کنم که ترک نکردن عادت ها یا چهار دلیل عدم ترک عادت های بددر یک کار به نظر من به عوامل زیر بستگی داره:

  1. ترس از انجام دوباره آن کار
  2. عدم خود باوری و اعتماد به نفس
  3. اهمیت دادن به حرف دیگران
  4. و سرانجام عدم اراده کافی

خب اگر کمی بیشتر فکر کنیم قطعا موارد دیگری هم هست اما این مواردی که ذکر شد جز مهمترین مواردی هست که میخواهیم به طور مختصر و مفید با هم بررسی کنیم. خب پس بریم که ادامه بدیم…

 

1 – ترس از انجام کار دوباره یا عدم ترک عادت

موقعی که شما دست به انجام کاری که دوست ندارید میزنید برای مثال :

  • استفاده از سیگار
  • دوستی با افراد نا مناسب و منفی
  • رفتن به مکان های نامناسب
  • رفتن به محیط های منفی
  • و ….

و اما در واقع در عمق وجودتون راضی به این کار نیستید ، این مسئله به این خاطر هست که روند کاری که انجام میدید به خاطر تکرار های مداوم آن و داشتن لذت های زودگذر جز عادت های شما به حساب میاد و جز ضمیر ناخودآگاهتون میشه .

همچنین که ما در مغز خود قسمتی داریم که هر از چندگاهی موارید که باعث خوشحای و لذت ما میشه رو مانند : هوس کردن یک غذای خواص , گوش دادن به موسیقی , انجام دادن یک بازی و… به یاد میاره و تلاش به تجربه دوباره اون داره.

این موارد که نام بردیم خیلی خوبه و مفید واقع میشه اما موقعی که باعث رسوندن ضرر به ما میشه که باعث استفاده در جهت انجام دوباره کار های منفی میشه. این رو بدونید که ما باید افراد خودمون رو کنترل کنیم و به قدری تکرار کنیم تا عادت های منفی خودنون رو کنار بزاریم و به نوعی در عات های خودمون انقلاب به پا کنیم چراکه این عادت های ما هستند که زندگی ما رو در دست میگیرن و جلو میبرن .

پس از همین لحظه به افکاری که در ذهنتون وارد و خارج میشه توجه کنید و توجه کنید به چه سمتی در حال حرکت هست.

 

2 – عدم خود باوری و اعتماد به نفس

بزارید با یک مثال این قسمت رو پیش ببریم . چند بار به این فکر افتادید که این کار من اشتباهه ؟ ده بار ؟ صد بار ؟؟ هــــزار بار؟ یا اصلا نتوستید بشمارید ؟؟؟ . حالا بعد از اینکه فکر کردید و تصمیم گرفتید چندبار به خودتون گفتید : مگه میشه , نه اصلا نمیتونم , امکانش رو نداره یا بیخیال بابا از پسش بر نمیای؟

میتونم بگم که تو 95درصد موارد پس از تصمیم همین مواردی که اشاره کردم رو هم شما و هم بیشتر مردمی که شکست میخورن اشاره میکنند . خب این همون دلیلی هست که باعث میشه نبست به تصمیم خودتون سرد میشید و در راهی که قدم گذاشتید رو راها میکنین و ادامی نمیدین.

شما باید اول به خودتون باور داشته باشید و برای خودتون ارزش قاعل بشید !! بله خود خودتون ، تا اینکه بتونید تصمیمی که گرفتید رو عملی کنید .

پس از همین الان راجب خودتون دوباره فکر کنید و اعتماد به نفس رو به شخصیت قابل احترامی که دارید برگردونید، وگرنه ضرر زیادی در زندگی خواهید دید.

 

3 –  اهمیت به حرف دیگران

یکی از دلایل دیگر که باعث سرد شدن و رها کردن مسیر در حال حرکت شما میشه حرف هایی هست مانند : تو نمیتونی ، اصلا فکرش هم نکن ، از پس این کار برنمیای و هزاران حرفی که اطرافتون زده میشه که روی شما تاثیر میزاره و بدون توجه به این که اون شخص از چه دانشی برخوردار هست تصمیم به صرف نظر کردن از انجام کار مورد نظر میکنید.

این در حالی هست که باید از این اطراف دوری کنید و اگر مجبور هستید به آنها گوش دهید اصلا افکار خودتون رو درگریر نکنید و به مسیری که فکر میکنید درست هست ادامه بدید . چون قطعا در یک راهی درستی که پیش گرفتیم افراد زیادی مقابل ما قرار میگیرند و تلاش میکنند که هدف رو فراموش کنیم و به نوعی سربازی در جنگ باشیم که اسلحه خود را زمین گذاشته و تسلیم شده .

پس این جمله رو فراموش نکنید: (( یک سرباز هرگز اسلحه خود را زمین نخواهد گذاشت ))

 

4 – عدم اراده کافی

و اما مورد چهارم ، یعنی عدم داشت اراده کافی در انجام کار ، در این مورد آنقدر موضوع و بحث هست که هرچی براتون بگم باز جای مطالعه و گفت داره و به نوعی به سه مورد دیگری که بحث کردیم بستگی داره و آن هم از اونجایی شروع میشه که همه ی تصمیم ها رو میگیریم و امـــا موقع عمل میرسیم یا انجام نمیدیم یا تا چند قدمی که میریم بعدش سرد و بیخیال میشیم .

میتونم بگم که دلیل این کار به خاطر رفتار و عادت های گذشته ما هست به این دلیل که ما به اونا عادت کردیم و تغییر عادت برای ما زجر آور هست و سخت پس در این مواقع تصمیم میگیریم که روند گذشته رو تکرار کنیم و درست در موقعی که نباید از تلاش و جنگیدن دست برداشت این کار رو انجام میدیم و افسوس که این کار باعث میشه همه تلاش های ما بیهوده باشه و به اول راه عقب رونده بشیم.

عزیزان ما باید عادت های بد خودمون رو ترک کنیم و به چشم تجربه به آنها نگاه کنیم ، قطعا هر تغییر و کاری شامل هزینه میشه و ما باید هزینه اون رو بپردازیم چون غیر از این کار راهی نداریم. پس اراده خودتون رو قوی کنید.

 

میدوارم این مطلب و نکات مهم و کاربردی به شما کمک کرده باشه و بتونید عادت های مضر خودتون رو تغییر بدید و من هم در کمک آن سهمی داشته باشم. و در آخر این نکته رو فراموش نکنید که به جز رسیدن به هدف هیج راه دیگری نیست و نخواهد بود.

 

با احترام ، علیرضا میرزابگی

 

امتیاز کاربران به این پست

0

امتیاز

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

علیرضا میرزابگی

عليرضا ميرزابگي هستم ، كارشناسي رشته فناوري اطلاعات ، علاقه شديد به كار آفريني و كسب و كار و توسعه فناوري دارم و دوست دارم اطلاعات و تجربياتم خودم رو در بين شما دوستان نيز در اشتراك بزارم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن