کسب و کار

چگونه کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها و علایق خود را شروع کنیم؟

راه اندازی یک کسب و کار سخت است اما با شروع کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها و علایق فردی، می‎توان تا حدی زیادی از مشکلات را به دلیل ارتباط تجارت با اهداف خود را تحمل نمود. اما چگونه می‎توان کسب و کاری مرتبط با قابلیت‎های فردی به وجود آورد و به اهداف شخصی خود رسید؟

شروع کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها و علایق

راه اندازی یک کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها حتی اگر بازار گرمی مانند یک تجارت رایج نداشته باشد؛ می‎تواند در زمینه‎های مزیت باشد. از این رو در شروع یک کسب و کار، بررسی انطباق علایق و قابلیت‎ها اهمیت دارد و تاثیر بالایی در موفقیت یا عدم موفقیت شما در تجارت انتخابی خواهد گذاشت.

دوست داشتن یک موضوع به معنای صلاحیت برای پرداختن به آن نیست. ممکن است شما به موضوع غذا نظر داشته باشید اما این موازی بودن مهارت‎ها و علایق شما با برپایی یک رستوران را توجیه نمی‎کند.

البته یک گزینه در دسترس این است که در صورت لزوم برای ورود به یک زمینه و نبود مهارت کافی، از شریک یا همکار متخصص در جایی که شما کمبود دارید؛ استفاده کنید.

برخی شور و ابزارهای در دسترس را 90 درصد لازمه موفقیت کسب و کار میدانند اما واقعیت چیز دیگری است. پرداختن به کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها و علایق، می‎تواند شور و انگیزه کافی را در شما به وجود آورد و ابزارهای مناسب‎تری را (که با آن‎ها آشنا هستید) در اختیار شما قرار دهد. از این رو، پیش از راه اندازی یک کسب و کار، بهتر است سوالات زیر را برای بررسی مرتبط بودن کسب و کار با قابلیت‎ها و سلایق، از خود بپرسید.


حتما بخوانید: کارآفرینان موفق در صورت از دست دادن کسب‌وکارشان چه می‌کردند؟


1. آیا نیاز واقعی تجاری برای راه‎حل پیشنهاد شده شما وجود دارد؟

کسب و کار به مشتریانی حامل پول و با تمایل برای پرداخت نیاز دارد. یک خریدار، راه‎حلی برای نیاز خود را خرید می‎کند و صرف یک محصول دیگر در بازار یا یک تجربه خوب نمی‎تواند موجب ایجاد تمایل در خرید برای او شود.

2. آیا شما به اندازه کافی در این زمین مهارت دارید؟

پا محلی نگذارید که با آن آشنا نیستید. تنها به دلیلی که برای شما سرگرم کننده دیده می‎شود یا از فرصت پول آسانی در آن وجود دارد؛ وارد یک کسب و کار نشوید. در کنار مهارت، آسودگی و آرامش در طول مسیر رشد کسب و کار نیاز است. ناشناختگی برای شما اضطراب به وجود می‎آورد که این خود نکته منفی است. شرط نیاز به مهارت و توان مدیریتی نیز که برای هر کسی آشنا است.

3. آیا هدف شما رسیدن به سود حداکثری یا تاثیر حداکثری بر اجتماع است؟

چگونه کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها و علایق خود را شروع کنیم؟

 انتظارت و پیامدهای یک کسب و کار غیر انتفاعی از یک نمونه انتفاعی متفاوت است. بارها دیده می‎شود که کارآفرینان اجتماعی به دنبال سرمایه‎گذار هستند در حالی که در نبود سوددهی، نمی‎توان سرمایه‎گذار را ترغیب به سرمایه‎گذاری کرد.

4. آیا خانواده و اطرافیان در این زمینه به شما انگیزه داشته و یا انتظارات مرتبطی با این موضوع دارند؟

سعی نکنید به خاطر نشان دادن توانایی خود به اطرافیان‎تان، یک کسب و کار را شروع کنید. البته گاهی یک تجارت خانودادگی وجود دارد که می‎توان با ورود به آن، موفق شد اما صرف نشان دادن اینکه شما قابلیتی برای عرضه دارید؛ نباید برای اثبات این موضوع به هر کسب و کاری وارد شوید.

5. آیا بودجه و تامین مالی کافی در دسترس دارید؟

اگر به راستی می‎خواهید که رئیس خود باشید و در یک کسب و کار مستقل به سوددهی برسید؛ بهتر است آرام آرام شروع کرده و با کمک خانواده و دوستان و توانایی خود قدم بگذارید. سرمایه‎گذاران بانکی و اقتصادی به یک تجارت به اثبات رسیده از نظر قانونی و درآمدی نیاز دارند پس در ابتدا، واقع‎گرا باشید.

6. مزیت و برتری پایدار و رقابتی شما چیست؟

کار سخت در یک عرصه محدود مناسب نیست. یک کسب و کار پررونق به محصول، خدمات‎دهی یا فرایند با ارزش نیاز دارد. نمونه‎ای که علاوه بر اینکه بتواند با رقبا، به رقابت بپردازد، در برابر آن‎ها مزیتی نیز در دست داشته باشد. علاوه بر این به یک نقشه برای تثبیت جایگاه خود نیاز دارید. ایستادگی با زحمت با ثبات و رشد کسب و کار تفاوت دارد.

7. آیا به تنهایی کار می‎کنید یا یک گروه متخصص را در کنار خود دارید؟

چگونه کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها و علایق خود را شروع کنیم؟

بسیاری از کارآفرینان ترجیح می‎دهند تا به تنهایی کار کنند و از مشکلات شراکت و همکاری دور باشند. البته این روش فعالیت در مواقعی قابل قبول است و در نمونه‎های آزادکاری می‎تواند تا حدی موفق باشد. با این حال، با توجه به کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها و علایق شما، این روش همواره پاسخ‎گو نخواهد بود. به هر حال چه در فعالیت فردی یا گروه، به ارتباط و همکاری نیاز خواهید داشت.

در بسیاری از مواقع پیشنهاد می‎شود تا پیش از شروع کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها به کار روزمره یا همکاری در ارتباط با این زمینه بپردازید تا در ابتدا با واقعیت موضوع کسب و کار، مسئولیت‎ها و ماهیت آن، آشنا شوید. با این کار در شروع تجارت خود با موارد غیر مترقبه کم‎تری مواجه خواهید شد و ارتباطات اجتماعی بیشتری بدست خواهید آورد.

به طور کلی، به یاد داشته باشید که بیشتر شادی در پرورش موفقیت موثر است تا اینکه موفقیت در پرورش شادی. هر کارآفرینی باید در کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها و سلیقه خود فعالیت کند تا بهترین افراد جامعه در مناسب‎ترین مکان قرار گیرند.

برچسب ها

eheydari

نویسنده و کارشناس تولید محتوا، علاقه‎مند به کسب‎وکار اینترنتی، بازاریابی و کمک به کارآفرینان ایرانی برای توسعه وب فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن