موفقیت

۲۱ عادت بد که باید پیش از ۳۰ سالگی ترک کنید

۳۰ سالگی را شروع بزرگ‎سالی می‎دانند و در این نقطه است که فرصت چندان زیادی برای زمین خورد نداریم. هر آنچه که در طول این ۳۰ سال بدست آورده‎ایم را وارد دنیای بزرگ‎سالی خواهیم کرد و در این جا است که باید به مجموعه رفتارها و عادت بد زندگی خود نگاهی بی‎اندازید. از مجموعه عادت‎های بد جوانی، ۲۱ مورد وجود دارد که برای شروع قدرتمند بزرگ‎سالی، نیاز دارید تا آن‎ها را از زندگی خود خارج نمایید.

۲۱ عادت بد جوانی که باید پیش از ۳۰ سالگی ترک کنید

۱٫ زندگی برای آخر هفته و تعطیلات

اگر زندگی اشغال شده از کار در طول روزهای کاری دارید، ممکن است تمام هدف شما به رسیدن به تعطیلات آخر هفته باشد. برای رهایی از این معضل بایستی در زندگی خود میان کار و زندگی، اعتدال ایجاد نمایید.

۲٫ سلیقه خرید لباس بی‎کاربرد

30 عادت بد که باید پیش از 30 سالگی برای توسعه شخصیت خود ترک کنید - میرزابیگی

یک عادت بد جوانان این است که بی‎دلیل دارایی خود را صرف پوشاک و لوازمی می‎کنند که گذرا هستند و تنها برای جالب به نظر رسیدن، آن‎ها را خرید می‎کنند. تنها به خرید لوازمی بپردازید که برای چندین بار به کار شما آیند.

۳٫ مصرف دخانیات

این موضوع به سن محدود نمی‎شود و در هر شرایطی باید از دخانیات دوری کرد اما جوانان به دلیل عدم آشنایی ممکن است ناخواسته به سوی این  عادت بد و مضر روی بیاورند. تغییر عادات در بزرگ‎سالی ممکن است سخت‎تر باشد. از این رو اعتیادهای مضر را همین امروز ترک کنید.

۴٫ چسبیدن به دوست‎هایی که مسیر زندگی خود را از شما جدا کرده‎اند

با خروج از دبیرستان، ورود به دانشگاه و سپس کار، کم کم، دوستان کمی در دور و بر خود خواهیم داشت اما ممکن است همچنان به معاشرت با دوستانی به پردازیم که پس از خروج از دبیرستان یا دانشگاه، در مسیر زندگی ما قرار ندارند. بهتر است در برنامه معاشرت خود با دوستان خارج شده از زندگی، نگاهی بیاندازید.

۵٫ نداشتن زمان خواب دقیق

جوانی بسیاری از ما با شب‎بیداری گذشته و ممکن است یک بار تا پاس صبح بیدار مانده و یک بار در وسط ظهر بخوابیم. بدن شما اکنون می‎تواند آسیب‎پذیر‎تر باشد. از این رو بهتر است برای سلامتی خود یک برنامه خواب دقیق و منظم داشته باشید.

۶٫ تکیه بر متابولیسم بدن برای دوری از چاقی

در دوران جوانی برای خود می‎خوریم و می‎خوابیم؛ بدون این که مقدار قابل توجهی چاق شویم. اما در بزرگ‎سالی، شرایط متفاوت است. در هر سنی حتی در جوانی باید برنامه ورزش، مواد غذایی مناسب و تحرک کافی را در سبک زندگی خود قرار دهید.

۷٫ چت‎های آنلاین بی‎پایان

آشنایی با دیگران در جوانی یک پدیده قابل فهم است اما اگر در این امر، به خصوص در فضای مجازی زیاده‎روی کنیم؛ این می‎تواند به یک عادت بد تبدیل شده و تنها زمان و انرژی ما را بگیرد.

۸٫ رفاقت بازی‎های بیهوده

همانند فضای مجازی در مورد بالا، در دنیای واقعی نیز تنها پرداختن به سرگرمی‎های اجتماعی، شما را از مسیر اصلی زندگی خارج می‎نماید. اکنون مسئولیت‎های مالی و اجتماعی بیشتری دارید و نمی‎توانید با تکیه بر این نوع سبک زندگی به پیشرفت برسید.


حتما بخوانید: چگونه کسب و کار مرتبط با مهارت‎ها و علایق خود را شروع کنیم؟


۹٫ حق‎خواهی خودخواهانه در یک رابطه عاطفی

30 عادت بد که باید پیش از 30 سالگی برای توسعه شخصیت خود ترک کنید - میرزابیگی

در دوران جوانی، فرد نگاه درونی بیشتری به توقعات خود دارد و انتظار اجتماعی بیشتری را از دیگر افراد می‎طلبد. این رفتار در یک رابطه عاطفی، می‎تواند منجر به تسویه و حساب‎خوابی از شریک زندگی در مقابل زحمت‎های خودتان شود. اکنون نوبت آن رسیده که با معنای شراکت در زندگی شخصی مشترک آشنا شوید.

۱۰٫ انجام دادن کارها به خاطر اینکه فکر می‎کنید باید یک کار انجام شود

30 عادت بد که باید پیش از 30 سالگی برای توسعه شخصیت خود ترک کنید - میرزابیگی

زندگی کوتاه‎تر از این است که بخواهید کارهایی را انجام دهید که نمی‎خواهید. تنها به دلیل این که جامعه بر یک روال پیش می‎رود؛ دلیل نمی‎شود که آن را برای خود به عنوان یک الزام بدانید.

۱۱٫ قرار دادن سلامت جسمی، مهم‎تر از سلامت ذهنی

بسیاری از ما با شنیدن واژه سلامت به یاد وضعیت جسم خود می‎افتیم و بخش مهم ذهن را فراموش می‎کنیم. بسیاری از موارد مرتبط با سلامت جسمی بر سلامت ذهن نیز تاثیر می‎‏گذارد اما باید به مراقبت از شرایط ذهنی خود نیز بپردازید و آن را با محتوایِ مفید تغذیه کنید.

۱۲٫ برنامه غذایی چرب

30 عادت بد که باید پیش از 30 سالگی برای توسعه شخصیت خود ترک کنید - میرزابیگی

چربی و شکر، به خصوص از نوع صنعتی، بیش‎ترین ضربه را به سلامت ما از ناحیه تغذیه وارد می‎کنند. بهتر است به برنامه غذایی خود نگاهی بیاندازید و موارد چرب مضر را از آن حذف کنید.

۱۳٫ ترسیدن از درخواست ارتقاء

حدود ۶۰ درصد کارمندان برای ارتقاء شرایط کاری خود درخواست نمی‎کنند و در شرایط بدتر، افرادی، به پیشرفت کاری خود نگاه نمی‎کنند. در حالی که در ابتدای شروع کار به نوع آن توجه می‎کنیم، اگر وضعیت کاری باب میل‎تان باشد و کار خود را به درستی انجام می‎دهید؛ در مورد فرصت‎های پیشرفت کار خود، تحقیق کنید.

۱۴٫ خرید محصولات مضر برای محیط زیست

30 عادت بد که باید پیش از 30 سالگی برای توسعه شخصیت خود ترک کنید - میرزابیگی

شاید این مسئله برای برخی از افراد چندان مهم به نظر نیاید اما عادت مصرف بالا یا خرید محصولات مضر برای محیط زندگی، در نهایت بر خود ما – دیر یا زود – تاثیر منفی می‎گذارد.

۱۵٫ بدقولی یا صرف نظر کردن در آخرین لحظه

ابتدا این که شما نمی‎توانید به هر درخواستی بله بگویید. بایستی به خوبی با توانایی، مسئولیت‎ها و حدود خود آشنا شوید و خود را درگیر مسائل بیهوده یا خارج از توان خود نکنید. حال اگر مسئولیتی را پذیرفتید؛ بهتر است به آن پایبند باشید. چرا که مهم تر از خود مسئولیت، این اعتماد دیگران به شما است که ارزش دارد و ممکن است هرگز جبران نشود.


حتما بخوانید: آموزش افزایش بازديد سایت با ۶ روش ساده


۱۶٫ عدم توانایی در مدیریت صحیح بودجه

یک عادت بد در برخی از جوانان این است که به محض دریافت عایدی خود، قسمت بزرگی از آن را خرج می‎کنند و به فکر آخر ماه خود نیستند. ابتدا هزینه‎ها، پس‎اندازها و فرصت‎های سرمایه‎گذاری را در نظر بگیرید و سپس شروع به خرج کردن بکنید.

۱۷٫ فراموش کردن نوشیدن آب!

در واقع شخصی در تشنگی فراموش نمی‎کند که به آب نیاز دارد اما باید بدانید که در شرایط مختلف، در صورتی که ورزش می‎کنید یا در تابستان، به آب بیشتری نیاز دارید و بهتر است بدن خود را هیدراته نگه دارید.

۱۸٫ سپری کردن وعده‎های غذایی با فست‎فود

30 عادت بد که باید پیش از 30 سالگی برای توسعه شخصیت خود ترک کنید - میرزابیگی

حتی اگر شاغل یا دانشجو هستید و زمان یا محیط کافی برای تهیه غذای سالم ندارید؛ باز هم به سوی مواد غذایی با کیفیت بروید و تا جایی که ممکن است از فست‎فودها دوری کنید.

۱۹٫ عدم مراقبت از سلامت دهان و دندان

دندان‎های آسیب دیده موجب مختل شدن عمل جوییدن، حرف زدن و شکل  ظاهری شما می‎شوند. در حالی که می‎توان سلامت دندان را با نکات ساده بهداشتی حفظ نمود. در صورت عدم رعایت این موارد، هزینه و مشقت‎های درمان بیماری‎های دهان و دندان، بسیار بیشتر از این عادت بد تمیز نکردن دندان‎ها است.

۲۰٫ نداشتن برنامه طولانی مدت

30 عادت بد که باید پیش از 30 سالگی برای توسعه شخصیت خود ترک کنید - میرزابیگی

شاید پیش از این باید به فکر داشتن یک برنامه در زندگی خود بوده باشید اما در ۳۰ سالگی، نداشتن برنامه برای مسیر بزرگ‎سالی، یک عادت بد است که مانع پیشرفت شما می‎شود. اهداف، سلیقه، علایق، توانایی‎ها و شرایط محیطی زندگی خود را بسنجید و مسیر مشخصی برای خود تدوین نمایید. زندگی مملو از راه‎های پر پیچ‎وخم است که زمان کافی برای تجربه هرکدام و تجربه مجدد هر مورد را نخواهید داشت.

۲۱٫ انباشته کردن همه چیز در ذهن خود

30 عادت بد که باید پیش از 30 سالگی برای توسعه شخصیت خود ترک کنید - میرزابیگی

در دنیای بزرگ‎سالی با حجم گسترده‎ای از اطلاعات رو‎به‎رو خواهید شد که نمی‎توانید از ذهن خود به عنوان یک مرجع کارآمد برای مراجعه سریع به آن‎ها استفاده کنید. یک تقویم برای ثبت گزارش و رخداد‎های گذشته و پیش‎رو، یک لیست‎کارها و دفترچه یادداشتِ طبقه بندی اطلاعات مهم، تهیه نمایید. می‎توانید از نمونه‎های مجازی این ابزارها نیز استفاده کنید.

برچسب ها

eheydari

نویسنده و کارشناس تولید محتوا، علاقه‎مند به کسب‎وکار اینترنتی، بازاریابی و کمک به کارآفرینان ایرانی برای توسعه وب فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن